Thursday, April 29, 2010

Forest Creek Subdivision in Round Rock MASSIVE GARAGE SALE!

This Saturday, May 1st there will be a massive neighborhood garage sale in Forest Creek subdivision in Round Rock. These community garage sales in Forest Creek only occur twice a year, once in spring and once in fall. The garage sale will be held from 8am to 12pm. It is expected to have a great turnout with at least two dozen homes participating.

If you are looking for a deal, on clothes, furniture, toys, etc. come on out to Forest Creek's Community Garage Sale this Saturday, May 1st from 8am to 12pm!! It's sure to be a blast. Even if you aren't looking for a deal, stop on by. The friendliness and bond between neighbors in the community is something not to be missed!

Forest Creek is one of Round Rock east's largest neighborhoods with over 2,000 homes. It is also home to the Forest Creek Golf Club which is nationally recognized as one of the finest public golf courses in Central Texas. In addition, the Round Rock school district, and more specifically, the schools around Forest Creek, such as Forest Creek Elementary have been repeatedly ranked as exemplary. If you are possibly interested in purchasing a new home in Forest Creek, D.R. Horton, Bowen Family Homes, and Ryland Homes, as well as a few custom home builders are the active new home builders in the community with inventory. Also, there are many previously owned homes and condos for sale in Forest Creek, as well as The Links Apartment complex. 

Go to my website at: www.I-Am-Real-Estate.com to search the MLS to find exactly what you are looking for. If exploring Forest Creek real estate is of interest to you, please contact me at the information in the side bar. I'd love to be of service. 


1 comment:

 1. Çit - Tel Örgü - Panel Çit
  Panel Çit ve Tel Çit, Tel Örgü citbu.com'da
  Panel çitler ilk etapta tel örgü sistemi içerisinde düşünülerek güvenlik amacıyla tercih edilmektedir. Özellikle de büyük şehirlerde bahçeye sahip olan kişilerin bahçe etraflarını Çit ile kaplatarak dışarıdan yabancı kişilere girişi engellemesi gerekmektedir. Sadece yabancı kişilere karşı değil kedi, köpek gibi hayvanların girişini de kapatarak bu alanı koruması gereken kişiler böylelikle daha rahat edecek olup kendilerini de koruma altına alacaklardır.
  Tel örgüler daha çok güvenliğin sağlanması adına kullanılmaktadır. İç tarafı dış etkenlerden korumak amacıyla tercih edilen tel örgüler bu sayede daha çok alana yayılmakta ve çok fazla alanda tercih edilmektedir. Sizler de tel örgüleri kendinize ait olan tarla, bahçe, garaj, park gibi alanların çevrelerine inşa ederek rahatlıkla kullanabilir, uzun ömürlü olarak kullanma imkanına sahip olup yapılarınızı en iyi şekilde dış etkenlere karşı dirençli tutabilirsiniz.
  Çoğu zaman çeşitli yapıların çevresine güvenlik önlemlerinin artırılması için belirli sistemler yerleştirilir. Daha güvenli yapıların olması, dışarıdan içeriye yabancı kişilerin ve hayvanların girmesini engellemek amacıyla tel örgü sistemleri içerisinde yer alan jiletli tel tercih edilebilr. Jiletli tel en çok talep edilen yüksek güvenlik önlemleri arasında yer almaktadır. Dikenli tellerin çok yeterli olmadını ya da daha tehlikeli bölgelere daha güvenli tellerin çevrilmesi amacıyla jiletli tellere her zaman için ihtiyaç duyulmaktadır. citbu.com

  ReplyDelete