Wednesday, April 7, 2010

First-time & Repeat Home Buyer Tax Credits Expiring Soon!

In a little over 3 weeks the cut off for executing a contract for the tax credits will arrive. April 30th, 2010 at midnight marks the deadline that buyer's must finish initial price and terms negotiations and execute a contract. They then will have until June 30th 2010 to close on the property. There are two tax credits currently available:

- First-Time Home Buyer Tax Credit: Value of credit is $8,000 and does NOT have to be paid back. That is under the condition that the buyer must live in the home for 3 years or the full $8,000 must be repaid. To qualify as a "first-time home buyer" you must have not owned a home in the past 3 years. So, the term "first-time" is not literal.

- Repeat Home Buyer Tax Credit: Value of credit $6,500 and does NOT have to be paid back. That is also under the condition that the buyer must live in the home for 3 years or the full $6,500 must be repaid. You must have lived in your current home for 5 consecutive years anytime during the past 8 years. A common question is, "Does the new home have to be priced higher the your old one?" The answer is no. You also do NOT have to sell your old home before April 30th or June 30th, so don't panic. However, if you cannot qualify for two mortgages, you may not have a choice but to wait for your current home to sell.

In both cases to be eligible, the yearly income must not exceed $125,000/year for singles and $225,000 for married filing jointly. I have been asked many times if I think this will be extended for a second time. I do NOT believe this will be extended again. Last November, we found out about 3 weeks before the deadline that it would be extended and there was a great deal of chatter going on about the extension weeks prior to that. This time I haven't heard anything that would signal another extension. If you are planning to take advantage of this tremendous incentive contact me with any questions you may have. I'm always here to help. 

2 comments:

 1. Çit - Tel Örgü - Panel Çit
  Panel Çit ve Tel Çit, Tel Örgü citbu.com'da
  Panel çitler ilk etapta tel örgü sistemi içerisinde düşünülerek güvenlik amacıyla tercih edilmektedir. Özellikle de büyük şehirlerde bahçeye sahip olan kişilerin bahçe etraflarını Çit ile kaplatarak dışarıdan yabancı kişilere girişi engellemesi gerekmektedir. Sadece yabancı kişilere karşı değil kedi, köpek gibi hayvanların girişini de kapatarak bu alanı koruması gereken kişiler böylelikle daha rahat edecek olup kendilerini de koruma altına alacaklardır.
  Tel örgüler daha çok güvenliğin sağlanması adına kullanılmaktadır. İç tarafı dış etkenlerden korumak amacıyla tercih edilen tel örgüler bu sayede daha çok alana yayılmakta ve çok fazla alanda tercih edilmektedir. Sizler de tel örgüleri kendinize ait olan tarla, bahçe, garaj, park gibi alanların çevrelerine inşa ederek rahatlıkla kullanabilir, uzun ömürlü olarak kullanma imkanına sahip olup yapılarınızı en iyi şekilde dış etkenlere karşı dirençli tutabilirsiniz.
  Çoğu zaman çeşitli yapıların çevresine güvenlik önlemlerinin artırılması için belirli sistemler yerleştirilir. Daha güvenli yapıların olması, dışarıdan içeriye yabancı kişilerin ve hayvanların girmesini engellemek amacıyla tel örgü sistemleri içerisinde yer alan jiletli tel tercih edilebilr. Jiletli tel en çok talep edilen yüksek güvenlik önlemleri arasında yer almaktadır. Dikenli tellerin çok yeterli olmadını ya da daha tehlikeli bölgelere daha güvenli tellerin çevrilmesi amacıyla jiletli tellere her zaman için ihtiyaç duyulmaktadır. citbu.com

  ReplyDelete
 2. Panel çit Fiyat
  Çit
  Tel örgü
  Panel tel çit

  Ankara ve tüm Türkiye geneli satış yapan firmamız Tel örgü ürünleri ve bahçe çiti - panel çit - jilet tel - kafes tel satışı yapmaktadır.

  Bahçe çiti ve teli siparişleri alınır ayrıca Sincan Tel örgü ve çim çit - kafes tel - jiletli tel - bahçe çiti ürünleri burada

  Bahçe çitleri firması kafes tel örgü ve benzeri Panel çit ürünleri satışında lider firma konumundadır, Panel çit - tel çit - çim çit - satışları
  Türkiye geneli çit imalatı ürünleri pazarlaması yapan ve Panel çit imalatı yapan firmamız Panel çit fiyatları konusunda en iddalı firmalar arasında yer almaktadır. Tel örgü ve bahçe çiti ürünleri burada.

  ReplyDelete