Tuesday, July 27, 2010

Single Family Housing Starts Unchanged While Crib Building Starts Skyrocket

The numbers are out for the month of June for single-family new home construction starts! I know you have all been eagerly awaiting these numbers. Well gather yourself for just a minute, because NOTHING CHANGED! Single-family housing starts in June were practically unchanged from the previous month at a seasonally adjusted annual rate of 454,000 units, according to the most recent reports by the U.S. Commerce Department.

There was a decline however, but it occurred for multi-family construction starts. Multi-family structures, such as duplexes, tri-plexes, and four-plexes, fell 21.5% from May numbers, albeit that market is more volatile and irregular. The drastic drop in multi-family numbers effected the overall housing production number, which fell 5% to a 549,000-unit rate.

On the more personal front, my wife forced me into manual labor constructing a crib and bayonet. That is one more crib than I've ever built, so I suppose that means that new crib starts rose 100%! Of course, as a man I will never understand why it is so important for me to stop my important business where time is of the essence to put together a bed for a baby who is about 3 months away from sleeping in it. It brings her immense comfort to see the baby room and have it all set. Crib, changing table, pictures, paper lamps (he's half-Asian!), nursing chair, and diaper basket. The last one brings tears to my eyes. 

My life is about to take on a new set of experiences. They will in turn make me a more rounded man. I will possess a new set of skills, like a Navy SEAL. They time themselves cleaning and putting their gun together. I'll time myself cleaning a breast pump and arming it for flawless use. You can't have it catch during battle. That's the difference between life and death.

I know it's a "bassinet" and not a "bayonet" by the way. I know that was bothering most of you; it was a test. I know my child will sleep in a comfortable, rocking bed and not a sharp, stabbing blade made for war. 

4 comments:

 1. Wisconsin Mortgage Corporation has been providing quality home loans across Wisconsin.Meet our loan officers. Please choose the loan officer that you were referred to view their personal page and apply online.Wisconsin FHA Each loan officer's page includes the following services.

  ReplyDelete
 2. Günümüzün en popüler bahçe çitleri arasında yer alan ve kalitesi ile her kesimden taktir toplamış ve yüksek güvenlik isteyen kişilerin en başlıca tercih ettikleri ürünümüz olan çitin maliyeti Panel Çit Fiyatları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız lütfen sayfamıza göz atmanızı rica ediyoruz. Ayrıca sadece Türkiye'de değil Dünyanın her yerinde en çok kullanılan ürünlerin Tel örgü bahçe teli olduğunu biliyormuydunuz. Tel örgü maliyeti ve fiyatları hakkında sayfamıza göz atabilirsiniz.

  ReplyDelete
 3. Çit - Tel Örgü - Panel Çit
  Panel Çit ve Tel Çit, Tel Örgü citbu.com'da
  Panel çitler ilk etapta tel örgü sistemi içerisinde düşünülerek güvenlik amacıyla tercih edilmektedir. Özellikle de büyük şehirlerde bahçeye sahip olan kişilerin bahçe etraflarını Çit ile kaplatarak dışarıdan yabancı kişilere girişi engellemesi gerekmektedir. Sadece yabancı kişilere karşı değil kedi, köpek gibi hayvanların girişini de kapatarak bu alanı koruması gereken kişiler böylelikle daha rahat edecek olup kendilerini de koruma altına alacaklardır.
  Tel örgüler daha çok güvenliğin sağlanması adına kullanılmaktadır. İç tarafı dış etkenlerden korumak amacıyla tercih edilen tel örgüler bu sayede daha çok alana yayılmakta ve çok fazla alanda tercih edilmektedir. Sizler de tel örgüleri kendinize ait olan tarla, bahçe, garaj, park gibi alanların çevrelerine inşa ederek rahatlıkla kullanabilir, uzun ömürlü olarak kullanma imkanına sahip olup yapılarınızı en iyi şekilde dış etkenlere karşı dirençli tutabilirsiniz.
  Çoğu zaman çeşitli yapıların çevresine güvenlik önlemlerinin artırılması için belirli sistemler yerleştirilir. Daha güvenli yapıların olması, dışarıdan içeriye yabancı kişilerin ve hayvanların girmesini engellemek amacıyla tel örgü sistemleri içerisinde yer alan jiletli tel tercih edilebilr. Jiletli tel en çok talep edilen yüksek güvenlik önlemleri arasında yer almaktadır. Dikenli tellerin çok yeterli olmadını ya da daha tehlikeli bölgelere daha güvenli tellerin çevrilmesi amacıyla jiletli tellere her zaman için ihtiyaç duyulmaktadır. citbu.com

  ReplyDelete
 4. Bahçe teli ve Panel çit fiyatları için bu sayfaya bakmadan geçmeyiniz.
  Kaliteli görsel ile Panel çit ürünleri için ideal bir sayfa.
  Bahçe teli yapımı ve Tel örgü Fiyatları hakkında aradığınız her şey burada.
  Bahçe teli ürünleri için fiyat almak istiyorsanız Panel Çit Fiyatı - tel örgü fiyatı - çim çit fiyatı ve diğer tüm ürünlerin fiyatı bu sayfadadır.


  Panel çit Fiyat
  Çit
  Tel örgü
  Panel tel çit

  ReplyDelete