Monday, July 26, 2010

7 Things All Borrowers Should Know About FHA Loans

1. FHA loans are not only for lower-income borrowers. FHA loans are available to everyone. There is no maximum income restriction associated with FHA loans, but borrowers do need to substantiate income and assets by submitting proper documentation. This requirement ensures that borrowers are well-vetted and truly able to afford their future homes.

2. FHA loans are not only for first-time buyers. Many people believe FHA loans are available only to first-time home buyers, but this is not the case. Whether borrowers are making their first home purchase or their fifth, they can look to FHA loans as a home financing option.

3. FHA loans are not just small loans; in fact, loan amounts can be as high as almost $800,000. The government recently raised the maximum loan amount from its original cap of $362,790 to $793,750 as a way to help stabilize the housing market. The amount a buyer can borrow varies from county to county though. In Travis and Williamson County, the FHA Loan Limit is $288,750 for single family households, $369,650 for duplex, $446,800 for tri-plex, and $555,300 for four-plex.

4. FHA loans are not affiliated with the section 8 housing program. While both programs are administered by the U.S. Department of Housing and Urban Development (HUD), FHA loans have nothing to do with low-income subsidized housing. FHA loans are simply mortgages insured by FHA. This insurance provided by the federal government allows lenders to lend more freely by assuring them that they will be repaid in the event of default.

5. FHA loans are often more affordable than conventional loans. While FHA loans typically offer the same interest rates as other loans, borrowers benefit from a much lower down payment of as low as 3.5%.

6. FHA-approved condo developments are more desirable to buyers. With 87% of home buyers indicating that they plan to use FHA loans, condo associations that are not FHA approved are missing out on a significant pool of prospective buyers. Under rules in place since February 2010, an entire condominium development must now apply to HUD and be granted FHA approval before a buyer can purchase a unit in an association with an FHA loan or before an existing unit owner can refinance into an FHA loan.

7. FHA loans are assumable. In addition to lower down-payment and credit-qualifying requirements as compared to conventional loans, FHA loans are assumable. This means that when a seller with an FHA loan sells his or her property, the loan and its financing terms (interest rate) can be transferred to the new buyer. This unique feature will certainly make a property more valuable in times of rising interest rates.


Excerpt taken from: RISMedia

3 comments:

 1. Günümüzün en popüler bahçe çitleri arasında yer alan ve kalitesi ile her kesimden taktir toplamış ve yüksek güvenlik isteyen kişilerin en başlıca tercih ettikleri ürünümüz olan çitin maliyeti Panel Çit Fiyatları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız lütfen sayfamıza göz atmanızı rica ediyoruz. Ayrıca sadece Türkiye'de değil Dünyanın her yerinde en çok kullanılan ürünlerin Tel örgü bahçe teli olduğunu biliyormuydunuz. Tel örgü maliyeti ve fiyatları hakkında sayfamıza göz atabilirsiniz.

  ReplyDelete
 2. Çit - Tel Örgü - Panel Çit
  Panel Çit ve Tel Çit, Tel Örgü citbu.com'da
  Panel çitler ilk etapta tel örgü sistemi içerisinde düşünülerek güvenlik amacıyla tercih edilmektedir. Özellikle de büyük şehirlerde bahçeye sahip olan kişilerin bahçe etraflarını Çit ile kaplatarak dışarıdan yabancı kişilere girişi engellemesi gerekmektedir. Sadece yabancı kişilere karşı değil kedi, köpek gibi hayvanların girişini de kapatarak bu alanı koruması gereken kişiler böylelikle daha rahat edecek olup kendilerini de koruma altına alacaklardır.
  Tel örgüler daha çok güvenliğin sağlanması adına kullanılmaktadır. İç tarafı dış etkenlerden korumak amacıyla tercih edilen tel örgüler bu sayede daha çok alana yayılmakta ve çok fazla alanda tercih edilmektedir. Sizler de tel örgüleri kendinize ait olan tarla, bahçe, garaj, park gibi alanların çevrelerine inşa ederek rahatlıkla kullanabilir, uzun ömürlü olarak kullanma imkanına sahip olup yapılarınızı en iyi şekilde dış etkenlere karşı dirençli tutabilirsiniz.
  Çoğu zaman çeşitli yapıların çevresine güvenlik önlemlerinin artırılması için belirli sistemler yerleştirilir. Daha güvenli yapıların olması, dışarıdan içeriye yabancı kişilerin ve hayvanların girmesini engellemek amacıyla tel örgü sistemleri içerisinde yer alan jiletli tel tercih edilebilr. Jiletli tel en çok talep edilen yüksek güvenlik önlemleri arasında yer almaktadır. Dikenli tellerin çok yeterli olmadını ya da daha tehlikeli bölgelere daha güvenli tellerin çevrilmesi amacıyla jiletli tellere her zaman için ihtiyaç duyulmaktadır. citbu.com

  ReplyDelete
 3. Bahçe teli ve Panel çit fiyatları için bu sayfaya bakmadan geçmeyiniz.
  Kaliteli görsel ile Panel çit ürünleri için ideal bir sayfa.
  Bahçe teli yapımı ve Tel örgü Fiyatları hakkında aradığınız her şey burada.
  Bahçe teli ürünleri için fiyat almak istiyorsanız Panel Çit Fiyatı - tel örgü fiyatı - çim çit fiyatı ve diğer tüm ürünlerin fiyatı bu sayfadadır.


  Panel çit Fiyat
  Çit
  Tel örgü
  Panel tel çit

  ReplyDelete