Wednesday, December 1, 2010

Austin and Texas DOMINATE Economic Recovery Rankings!


According to a report by the Brookings Institution Metropolitan Policy Program, Austin was the highest-ranked U.S. city for recovery from the recession. Not only that, Austin ranked #26 in the entire world for economic recovery! Not bad. Austin pride in full effect.

The study by the Brookings Institution Metropolitan Policy Program ranks 150 cities: 50 in the United States, 50 in Europe, and 50 other cities scattered from the rest of the world. The fastest recovering cities are outside of the United States, with only Austin, Texas as the only U.S. city inside of the top 30 in the world. The fastest recovering cities, in order, are Istanbul, Turkey; Shenzen, China; Lima, Peru; Singapore; and Shanghai, China.

The report found that income and job growth in the metro areas are performing better than their nation's average. Large cities are leading the global recovery from the 2007-2009 recession. The report examined incomes and employment back to 1993 and ranks the metros in three segments: pre-recession (1993-2007), recession (2007-2009), and recovery (2009-2010).

When looking at the list, it is easy to see why Texans are so content. Four Texas metropolitan areas - Austin, Dallas, Houston, and San Antonio - took command of the top 15 U.S. Cities list. Dallas ranked #4 (#39 in world), San Antonio #11 (#51 in world), and Houston ranked #15 (#61 in world) in the U.S.

YAY TEXAS!

2 comments:

 1. Dünyanın En çok kullanılan ürünlerinden olan bahçe çit teli ve Tel Örgü Fiyatları Ankara günümüzün en çok tercih edilen çit sistemlerinden birisidir. Sizlerde Bu ürünler hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz mutlaka bir gün ihtiyaç duyacağınız ürünlerin Tel Örgü Ankara Olduğunu unutmayınız. Bahçelerinizin güvenliğini sağlayan bu ürünlerin kullanımı gayet basittir.
  Günümüzün en popüler bahçe çitleri arasında yer alan ve kalitesi ile her kesimden taktir toplamış ve yüksek güvenlik isteyen kişilerin en başlıca tercih ettikleri ürünümüz olan çitin maliyeti Panel Çit Fiyatları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız lütfen sayfamıza göz atmanızı rica ediyoruz. Ayrıca sadece Türkiye'de değil Dünyanın her yerinde en çok kullanılan ürünlerin Tel örgü bahçe teli olduğunu biliyormuydunuz. Tel örgü maliyeti ve fiyatları hakkında sayfamıza göz atabilirsiniz.
  Panel çit Ankara Panel Çit Fiyatı - Tel örgü Ankara - Tel Örgü Fiyatları
  - Jiletli tel Ankara - Çim çit Ankara - Online satış hizmetleri ve Tel çit fabrikası imalatı ve Ankara Tel Örgü Fiyatları ile hizmetinizde.

  ReplyDelete
 2. Bahçe teli ve Panel çit fiyatları için bu sayfaya bakmadan geçmeyiniz.
  Kaliteli görsel ile Panel çit ürünleri için ideal bir sayfa.
  Bahçe teli yapımı ve Tel örgü Fiyatları hakkında aradığınız her şey burada.
  Bahçe teli ürünleri için fiyat almak istiyorsanız Panel Çit Fiyatı - tel örgü fiyatı - çim çit fiyatı ve diğer tüm ürünlerin fiyatı bu sayfadadır.


  Panel çit Fiyat
  Çit
  Tel örgü
  Panel tel çit

  ReplyDelete